تبلیغات
مهندسی ایمنی و حفاظت فنی - آشنایی با منطقه نفتخیز گچساران
مهندسی ایمنی و حفاظت فنی
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            صنعت بیمه
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من

آشنایی با منطقه نفتخیز گچساران

منطقه نفتخیز گچساران در سالهاى ١٣٠٢ و ١٣٠٣ هجرى شمسى مورد مطالعه قرار گرفت. در سال ١٣١٠ عملیات حفارى براى چندمین بار آغاز شد و پس از حفر چاههاى بسیار در لایه آسمارى میزان تولید نفت به ٢١ هزار بشكه در روز رسید. برنامه هاى حفارى تا قبل از ملى شدن صنعت نفت ادامه یافت و در این مدت به ١٦ حلقه چاه و ٦٠ هزار بشكه نفت در روز افزایش یافت. پس از ملى شدن صنعت نفت، شركت اكتشاف و تولید نفت ایران در سالهاى ٣٦ و ١٣٣٥ عملیات حفارى را بار دیگر در این منطقه آغاز كرد. این برنامه نیز تا سال ١٣٤٥ ادامه داشت و تعداد چاههاى حفارى شده به ٤٦ حلقه افزایش یافت.
میدان نفتى گچساران در فاصله ٢٢٠ كیلومترى جنوب شرقى اهواز قرار گرفته و شامل سازندهاى شكاف دار كربناتى آسمارى و بنگستان بوده كه در جهت عمومى شمال غربى، جنوب شرقى طاقدیس هاى میادین نفتى جنوب ایران واقع شده است. این میدان طاقدیسى بطول حدود ٧٠ كیلومتر و عرض ٦ تا ١٥ كیلومتر است. تولید عمده نفت از سازند آسمارى این میدان صورت مى گیرد كه عمدتا از سنگهاى كربناتى تشكیل گردیده است. تولید از مخزن از سال ١٣١٨ با چاه شماره ١٣ آغاز گردید. حجم نفت در جاى مخزن در سال ١٣٥٦ بالغ بر ٣/٤٦ میلیارد بشكه تخمین زده شده است. تاریخچه تولید از مخزن بیانگر آن است كه میزان تولید روزانه همواره افزایش داشته و در سال ١٣٥٥ به حداكثر میزان خود بالغ بر ١١٨٠ هزار بشكه در روز رسیده است. تزریق گاز در مخزن از سال ١٣٥٦ آغاز گردیده كه هم اكنون نیز با میزان تزریق بیش از یكهزار میلیون فوت مكعب در روز از طریق ١٦ حلقه چاه تزریقى ادامه دارد.
شركت بهره‌بردارى و گاز گچساران بر اساس سیاستها و برنامه‌هاى وزارت نفت مبنى بر ایجاد كیفیت و تحول در نحوه اداره فعالیتهاى مبتنى بر سیاست شكل گیرى بنگاههاى اقتصادى و بمنظور كارائى و اثر بخشى سازمانها و همچنین ایجاد بهره جوئى از فن آورى و آماده سازى بستر لازم براى مدیریت در جهت ارتقاى سطح كیفى و كمى صنعت نفت بعنوان یكى از شركتهاى فرعى تابعه شركت ملى مناطق نفت خیز در سال ١٣٧٨ تشكیل گردید.
این شركت به لحاظ موقعیت ممتاز جغرافیائى و گستردگى آن در استانهاى كهگیلویه و بویر احمد، فارس، بوشهر، خوزستان و اصفهان از ویژگى خاصى برخوردار است و فعلا داراى توانائى تولید ٧٣٦ هزار بشكه در روز از میادین فعال گچساران ، بى بى حكمیه ، رگ سفید-٢ ،پازنان-٢ ، بینك‌،گلخاری‌، نرگسى، چلینگر، گرنگان، سباهمكان و سولابدر می‌باشد و همچنین مسئولیت توسعه و تولید از میادین نفتى تحت برنامه خویز، كیلوركریم، زاغه، رودك و چهاربیشه با ظرفیت مجاز تولید ١٧ هزار بشكه در روز را نیز بر عهده دارد. به طور كلى شركت گچساران وسئولیت تولید صیانت شده از ١٦ میدان نفتى با استفاده از ٥٨٨ حلقه چاه ، ١٠ واحد بهره بردارى، ٣ كارخانه نمكزدائى ، ١٠ ایستگاه تقویت فشار و تزریق گاز ، ٣ كارخانه گاز و گاز مایع(دو كارخانه ١٢٠٠ و ١٣٠٠ در حال احداث) ، سیستم تولید و تزریق گازپازنان، سیستم گازآغار / دالان ، ٥ آزمایشگاه شمیائى و ٥ واحد آبرسانى را بر عهده دارد.
بزگترین میدان نفتى این شركت، میدان گچساران می‌باشد كه با ابعاد ٧٠ كیلومتر طول و ٦ تا ١٥ كیلومتر عرض یكى از بزرگترین مخازن كربناتى ایران می‌باشد. این مخزن طى سالهاى ١٣٠٢ و ١٣٠٣ هجرى شمسى مورد مطالعه قرار گرفت و پس از حفارى تعدادى چاه در سال ١٣١٦ با تولید از چاه شماره-٣ با میزان ٢٦ هزار بشكه در روز آغاز گردید. بر اساس مطالعات انجام شده بمنظور تثبیت فشار مبناى نفت بر روى ١٤٣ بار تزریق گاز در این مخزن با هدف رعایت نسبت تزریق ١٦٠٠ میلیون فوت مكعب به ازاى هر بشكه نفت تولیدى از سال ١٣٦٥ آغاز و هم اكنون به دلیل پائین بودن فشار مبناى نفت تزریق گاز در ١٦ حلقه چاه با نسبت حدود ٢٠٠٠ فوت مكعب گاز به ازاى هر بشكه نفت تولیدى ادامه دارد.
تولید نفت و گاز:
شركت بهره‌بردارى نفت و گاز گچساران به لحاظ موقعیت ممتاز جغرافیایى و گستردگى آن در استانهاى كهكیلویه و بویر احمد، فارس، بوشهر، خوزستان و اصفهان از ویژگى خاصى برخوردار است این شركت با توان تولیدى بیش از ٧٥٠ هزار بشكه در روز نفت از حدود ٣٢٠ حلقه چاه تولیدى یكى از شركتهاى فرعى تابع شركت ملى مناطق نفت
خیز جنوب بشمار مى رود. عمده چاههاى تحت مسئولیت این شركت در مخازن نفتى گچساران، بی‌بی‌حكیمه، رگ سفید، پازنان، گلخارى، بینك، چلینگر، نرگسى، گرنگان، كیلوركریم، سولابدر، سیاهمكان، خویز، رودك، زاغه، چهاربیشه و كوه‌كاكى حفارى شده‌اند. از میان ١٠ حوزه نفتى در مدار تولید تحت مسئولیت این شركت هم اكنون مخزن
گچساران با تولید روزانه ٥٠٠ هزار بشكه در روز بیشترین و مخزن سیاهمكان با تولید ٤ هزار بشكه در روز كمترین سهم تولیدى نفت را بعهده دارند.
تاسیسات و واحدهاى تابعه
این شركت مسئولیت راهبرى ١٠ واحد بهره‌بردارى، ٣ واحد نمكزدائى، ١١ ایستگاه تقویت فشار، ٣ كارخانه گاز و گاز مایع (كارخانه هاى ١٢٠٠ و ١٣٠٠ در حال احداث مى باشند) منطقه تفكیك گاز پازنان، سیسستم گاز آغاردالان، ٩٠ مجموعه تفكیك سرچاهها، ٥ آزمایشگاه شیمیایى، ٥ كارخانه آبرسانى با ظرفیت حدودا ٣٢٥٠٠ متر مكعب در روز، قریب ٢٠٠ كیلومتر طول خط آبرسانى، ٦٠٠ كیلومتر طول خطوط انتقال و توزیع برق، ١٠ مولد برق اضطرارى به قدرت ٩ مگاوات، ١٠٥ دستگاه توربوالكتروپمپ مخصوص نفت خام، ٤١ دستگاه توربوكمپرسور و ٢٢ دستگاه الكتروكمپرسور و حدود ٣٣٧٣ كیلومتر خطوط لوله جریانى و انتقال نفت و گاز در اندازه‌هاى ٤ اینچ تا ٤٦ اینچ از اهم واحدها و تاسیسات این شركت به شمار می‌رود. از كل نفت تولیدى مخازن شركت، روزانه حدود ٥٠ هزار بشكه نفت به پالایشگاه شیراز ارسال شده و مابقى به پایانه صادراتى جزیره خارك ارسال می‌گردد. شركت بهره‌بردارى نفت و گاز گچساران با مجموعه تاسیسات و واحدها تابعه و در در اختیار
داشتن ٣٢٢٧ نفر شاغل در بخشهاى عملیاتى و پشتیبانى، بیش از ٢٥ نفت خام كشور را تولیدنفت و گاز كارون مقام دوممجموع شركتهاى تابع شركت ملى مناطق نفت خیز جنوب دارا است. ذخائر عظیم گازى نیز در منطقه از موقعیت ممتازى برخوردار بوده و محل مناسبى براى ایجاد صنایع جانبى می‌باشد. تولید انباشتى از مخازن تحت مسئولیت این شركت تا پایان سال ٧٨ برابر ٠٢٧٨/١٣ میلیارد بشكه نفت بوده كه ١٦٣/٨ میلیارد بشكه آن متعلق به مخزن گچساران می‌باشد. حجم نفت در جاى اولیه ١٠٤٦١٦ میلیون بشكه از مجموع ٤١ میدان در مدار تولید، برنامه شده و برنامه نشده بود كه با ١٩٣٨٤ میلیون بشكه بازیافت اولیه مورد انتظار، تولید مجاز تا یك میلیون و هفت هزار بشكه در روز را امكان پذیر مى سازد. تزریق گاز در مخازن گچساران وبی‌بی‌حكیمه بطور متوسط روزانه ٥١١١ میلیون فوت مكعب صورت می‌پذیرد كه حدودا ١١١٥ میلیون فوت مكعب آن از طریق گاز همراه مخازن فوق و ٨٣٠ میلیون فوت مكعب آن از مخزن پازنان تامین مى گردد.

سایر پروژه هاى دردست اجرا در بخش نفت و گاز
١- تسهیلات اولیه بهره بردارى از حوزه نفتى گلخارى
٢- تزریق گازبینك از منشأ گازهاى همراه بینك، گلخارى و پارس
٣- تسهیلات بهره بردارى از میدان نفتى نرگسى
٤- تسهیلات بهره بردارى از میدان نفتى كیلوركریم
٥- توسعه شبكه تزریق گاز گچساران
٦- طرح توسعه تسهیلات جدید بهره بردارى
٧- احداث واحد گاز و گاز مایع ١٣٠٠ بى بى حكیمه
٨- احداث واحد شیرین سازى بازیافت گوگرد و كارخانه گاز و گاز مایع ٢٠٠
٩- احداث ایستگاه تقویت فشار ضعیف و قوى گاز بینك
١٠- پروژه هاى جمع آورى گازهاى همراه نفت
١١- پروژه هاى بزرگ خدماتى، پشتیبانى و رفاهى (خانه سازى، توسعه بیمارستانها، آموزشى، راهسازى و تداركات)
١٢- بهینه سازى واحدها و استاندارد نمودن آنها
١٣- طرحهاى والفجر در راستاى افزایش تولید
١٤- برداشت از مخازن جدید مثل كیلوركریم، سیاهمكان و...
١٥- پروژه هاى آبرسانى

اهداف و نوع پروژه هاى انجام شده و دردست اقدام:
١- تسهیلات اولیه بهره بردارى از حوزه نفتى گلخارى
٢- تزریق گازبینك از منشأ گازهاى همراه بینك، گلخارى و پارس
٣- تسهیلات بهره بردارى از میدان نفتى نرگسى
٤- تسهیلات بهره بردارى از میدان نفتى كیلوركریم
٥- توسعه شبكه تزریق گاز گچساران
٦- طرح توسعه تسهیلات جدید بهره بردارى
٧- احداث واحد گاز و گاز مایع ١٣٠٠ بى بى حكیمه
٨- احداث واحد شیرین سازى بازیافت گوگرد و كارخانه گاز و گاز مایع ٢٠٠
٩- احداث ایستگاه تقویت فشار ضعیف و قوى گاز بینك
١٠- پروژه هاى جمع آورى گازهاى همراه نفت
١١- پروژه هاى بزرگ خدماتى، پشتیبانى و رفاهى (خانه سازى، توسعه بیمارستانها، آموزشى، راهسازى و تداركات)
١٢- بهینه سازى واحدها و استاندارد نمودن آنها
١٣- طرحهاى والفجر در راستاى افزایش تولید
١٤- برداشت از مخازن جدید مثل كیلوركریم، سیاهمكان و...
١٥- پروژه هاى آبرسانى

توان و قابلیت ها:
وجود منابع عظیم نفت، بطوریكه بیش از ٢٥ درصد نفت تولیدى كشور در این منطقه میباشد.
٢- وجود خطوط اصلى صادرات نفت و تلمبه خانه بزرگ گوره.
٣- تاسیسات نفتى و گاز نظیر كارخانه هاى بهره بردارى، نمكزدایى، ایستگاههاى تقویت و تزریق گاز، كارخانه گاز و گاز مایع، خط لوله "٤٢ سراسرى انتقال گاز آغاردالان.
٤- وجود منابع عظیم گاز
٥- وجود منابع عظیم سنگ فسفات كه بر اساس مطالعات انجام شده تنها در معدن فسفات كوه لار واقع در ٥٠ كیلومترى شمال شهرستان گچساران حدود ٣٨٠ میلیون تن مواد تخمین زده میشود. این معدن از نظر اقتصادى بسیار حائز اهمیت بوده و بعنوان یك ماده اولیه در صنعت پتروشیمى براى تولید كود فسفات بكار میرود.
٦- امكانات ترانزیتى براى عبور نفت و گاز از منطقه

 


صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • تعداد کل پست ها :
QR Code